×

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC DOM OPIEKI

oferta-naszego-domu

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC DOM OPIEKI

 

Przychodzi w życiu czasem taki moment że koniecznym staje się powierzenie bliskiej osoby ośrodkom świadczącym całodobową opiekę takim jak Dom Opieki, Dom Spokojnej Starości, Dom Pomocy Społecznej, Dom Seniora. Nie jest to decyzja łatwa z różnych względów.

Spróbujemy Państwu pomóc w jednym z aspektów sprawiających bardzo dużo trudności, a mianowicie wybór odpowiedniego domu opieki.

Obecna tendencja demograficzna sprawia, że powstaje bardzo dużo prywatnych domów seniora, domów spokojnej starości, oferujących opiekę dla osób starszych, niepełnosprawnych czy przewlekle chorych. Są to ośrodki o różnym profilu, standardzie, oferujące różne usługi.

Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu przedstawiamy listę rzeczy na które warto zwrócić uwagę wybierając dom opieki dla siebie lub swojego bliskiego:

 • czy dany dom opieki posiada zezwolenie wydawane przez Urząd Wojewódzki na prowadzenie takiej działalności, sprawdzić to możemy na stronach odpowiedniego urzędu. Jest to bardzo ważna kwestia ponieważ ośrodek który ma takie zezwolenie przechodzi odpowiednie kontrole i mamy wówczas pewność, że wszystkie wymogi są spełnione.
 • czy dany obiekt jest pozbawiony barier architektonicznych, dzięki temu osoby mniej sprawnie ruchowo będą mogły swobodnie się poruszać po całym budynku i na zewnątrz
 • czy zapewniona jest całodobowa opieka pielęgniarska i opiekuńcza, wiele ośrodków stosuje praktyki że pielęgniarka jest tylko w razie potrzeby, nie ma jej cały czas w ośrodku. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo ważne jest aby pielęgniarka i opiekun byli obecni całodobowo
 • czy ośrodek zatrudnia lekarza, lekarza psychiatrę jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ zapewnia nam bezpieczeństwo i stałą opiekę tej samej osoby znającej historie i przebieg leczenia. W chorobach demencyjnych zapewnia regularne konsultacje i badanie podopiecznego, co jest kluczowe przy takiego typu schorzeniach
 • czy w pokojach jest zainstalowany system przywoławczy, taki element wyposażenia podnosi bezpieczeństwo i skraca czas reakcji w sytuacjach trudnych i nieprzewidzianych
 • czy jest w ofercie rehabilitacja, jeśli tak to w jakim zakresie i jak często, rehabilitacja w wieku senioralnym jest bardzo ważna i warto zadbać o to aby była dostępna codziennie i w różnym zakresie.
 • czy jest zapewniona terapia zajęciowa, zajęcia dodatkowe oferowane dla Seniorów są bardzo ważne przy aktywizacji i utrzymywaniu sprawności umysłowej. Warto zwrócić uwagę czy jest możliwość wyboru z różnych zajęć.
 • czy ośrodek ma własną kuchnię i jadłospis dostosowany do diet mieszkańców,coraz częściej domy opieki oferują wyżywienie które dostarczane jest przez firmy cateringowe. Obecność kuchni sprawia że w ośrodku pachnie przygotowywanym jedzeniem, dzięki czemu można poczuć się jak w domu.
 • czy ośrodek można zobaczyć bez wcześniejszego umawiania się i w jakich godzinach są możliwe odwiedziny, jest to ważna kwestia ponieważ świadczy o tym że dany ośrodek nie chce niczego ukryć, zatuszować
 • czy przy ośrodku jest ogród dający możliwości spędzania czasu wolnego poza budynkiem, jest to ważny element przy wyborze ośrodka ponieważ dzięki temu Seniorzy nie muszą spędzać czasu tylko w budynku. Pozwala to również na organizowanie różnych aktywności na świeżym powietrzu
 • czy ośrodek ma w ofercie dodatkowe usługi, jeśli tak to jakie, dopytajmy czy jest na miejscu pralnia, czy są usługi fryzjerskie, wizyty duszpasterskie.

Powyższa lista z pewnością ułatwi decyzję o wyborze odpowiedniego Domu Opieki, ale tylko pod warunkiem że zweryfikujemy ją podczas osobistej wizyty i rozmowy z personelem.

My serdecznie zapraszamy do Pałacu dla Seniora w Sulejówku http://www.palacdlaseniora.pl gdzie będą mogli się Państwo przekonać że można spełnić wszystkie powyższe warunki.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*